Заявление от Физическо лице до Министерство на външните работи от 29.05.2024
Рег. №: 1718610010-17.06.2024 | Министерство на външните работи | Одобрено | Дата на подаване: 29.05.2024 |
Пиша Ви с цел да задам въпрос относно наскоро миналия вот в ООН на 10-ти май, целящ пълноправното присъединяване на Палестина към организацията. Въпреки вълната от подкрепа за въпросната резолюция и нейното приемане, се забелязва, че България се е въздържала. Въпросът ми е: “Каква е позицията на България относно конфликтът в Газа и относно множеството репортери и организации, заклеймяващи го като геноцид?” и “Какво налага неутралитета на България в такъв момент, имайки предвид, че мнозинството от наши съюзници и партньори са гласували ‘за’?”
Решение
Дата: 17.06.2024
Каква е позицията на България относно конфликтът в Газа и относно множеството репортери и организации, заклеймяващи го като геноцид? Какво налага неутралитета на България в такъв момент, имайки предвид, че мнозинството от наши съюзници и партньори са гласували ‘за’? („относно наскоро миналия вот в ООН на 10-ти май, целящ пълноправното присъединяване на Палестина към организацията“)
Република България е сред първите държави, които признават държавността на Палестина още през 1988 г. През изминалите от тогава 36 години последователно сме подкрепяли легитимните стремежи на палестинския народ, свързани с правото му на самоопределение, и сме убедени, че той, както всички народи, има право на суверенна и независима държава, която да участва в многостранната система на равни начала с всички останали държави в съответствие с принципите на Устава на ООН и международния ред, основан на правила. 2
Нашият ангажимент за справедливо и всеобхватно решаване на израелско-палестинския конфликт въз основа на решението за две държави е по-твърд от всякога. Настоящият геополитически контекст доведе до силна политизация на въпроса за пълноправното членство на Палестина в ООН, без да се отчитат реалностите на терен и доколко това би допринесло за създаване на политически хоризонт за възобновяване на мирния процес. Що се отнася до нейния анекс, приетата резолюция съдържа някои елементи, които се нуждаят от допълнително изясняване от гледна точка на процедурните правила и установената практика. Затова България не беше в състояние да подкрепи проекта на резолюция и гласува с „въздържал се“ по него.
По отношение на конфликта между Израел и Хамас, страната ни осъди категорично атаката, извършена от Хамас срещу Израел на 7 октомври м.г. Тероризмът и всички негови форми, независимо от основанията зад тях, не бива да бъде толериран. В този контекст, България подкрепя правото на самозащита на Израел срещу терора, в рамките на международното право.
Същевременно, дълбоко сме загрижени относно катастрофалната хуманитарна ситуация в Ивицата Газа. България последователно предоставя подкрепа за подобряване на хуманитарното положение на цивилното население на анклава през последните години. След началото на конфликта между Израел и Хамас, страната ни увеличи двукратно планираната за 2023 г. подкрепа. През 2024 г. България предостави допълнителна хуманитарна помощ за Йорданската хашемитска благотворителна организация и Египетския Червен полумесец в подкрепа на цивилното население на Газа. Нашият ангажимент в този аспект ще продължи и за в бъдеще.
Документи:
1 | Няма описание |
74
Дата | Процес |
---|---|
17.06.2024 10:40 | Крайно решение (Одобрено) |