Заявление от Юридическо лице до Министерство на труда и социалната политика от 30.05.2024
Рег. №: 1718802795-19.06.2024 | Министерство на труда и социалната политика | Одобрено | Дата на подаване: 30.05.2024 |
1. Кой представлява официалната позиция на страната ни по Конвенция №190 на МОТ?
2. Каква е позицията на България до момента относно Конвенция №190 на МОТ?
3. Оспорвано ли е до момента от страна на България включването в секция “Дефиниции” чл. 1, т.1.б на терминът „насилие и тормоз, основан на “пола” обозначен като: “Насилие и тормоз, насочени към лица поради техния пол (sex) или социален пол (gender) или засягащи непропорционално лица от определен пол или социален пол и включва сексуален тормоз.”, с оглед решение № 13 от 27.07.2018г. и решение №15 от 26.10.2021г. на Конституционния съд?
4. Каква е Вашата позиция относно включването на термини за пол, различен от пола по рождение в Конвенция №190 на МОТ?
5. Каква е Вашата позиция (и/или позицията до момента на МТСП) относно включената в преамбюла на Конвенцията препратка към половите стереотипи (gender stereotypes) и „неравностойните властови отношения, основани на пола (gender)“:
“насилието и тормозът, основани на пола (gender), засягат непропорционално жените и момичетата и признавайки, че един приобщаващ, интегриран и отговарящ на пола (gender), подход, който се справя с основните причини и рискови фактори, включително половите стереотипи, множеството и пресичащи се форми на дискриминация и неравни силови позиции, дължащи се на разликата в пола (gender), е от съществено значение за прекратяване на насилието и тормоза в сферата на труда.”
Още повече, че решението на Съвета, възлагащо на държавите-членки да ратифицират Конвенцията на МОТ, поощрява „единното определение за „насилие и тормоз“, обхващащо редица неприемливи поведения и практики и насочва държавите-членки, които ще ратифицират Конвенцията на МОТ, да „приемат приобщаващо, интегриран и съобразен с пола (gender) подход за предотвратяване и премахване на насилието и тормоза в сферата на труда.“
6. Каква е Вашата позиция във връзка с признаване на припокриването на обхвата на Конвенция №190 на МОТ с Истанбулската конвенция от страна на Съвета, което се изброява под „Закон на Съюза в областта на насилието и тормоза в областта на труда“?
7. На какъв етап е Конвенцията у нас и какво предстои?
Решение
Дата: 19.06.2024
Предоставяне на пълен достъп, с оглед функционална компетентност на Министерството на труда и социалната политика до служебната обществена информация, поискана със заявление с вх. № АУ-2-71/30.05.2024 г., подадено г-жа Михаела Джоргова, председател на сдружение „Асоциация общество и ценности“.
127
Дата | Процес |
---|---|
19.06.2024 16:13 | Крайно решение (Одобрено) |