Заявление от Физическо лице до Министерство на правосъдието от 23.11.2024

Рег. №: 1732323354-23.11.2024 | Министерство на правосъдието | Очаква регистрация при задължен субект | Дата на подаване: 23.11.2024 | Срок:07.12.2024

Физическо лице |

След подадени две заявления[1][2] за достъп до обществена информация на Платформата за достъп до обществена информация по Закона за достъп до обществена информация видях, че на Платформата за достъп до обществена информация по Закона за достъп до обществена информация на страница „Помощ“, подстраница „Процедура по обжалване на решение“[3] има следното изречение: „Съгласно чл.150 ал.3 от АПК жалбата не може да съдържа нецензурни думи, обиди или заплахи.“

Моля, на основание Закона за достъп до обществена информация, да ми бъде предоставен достъп до следната обществена информация:

1. Кои думи са „нецензурни“, какво е обида и какво заплаха, съгласно действащото европейско, българско и местно законодателство и нормативна уредба? Моля да предоставите връзки към страници в Мрежата до законните европейски, български и местни нормативни актове, включително глави, точки и др. от където актовете може да се изтеглят свободно.

2. Каква правна тежест има думата „официален" в името на книгата „Официален правописен речник на българския език“ (ОПРБЕ), съгласно действащото европейско, българско и местно законодателство и нормативна уредба? Кой може да използва думата „официален“ и как? Моля да предоставите връзки към страници в Мрежата до законните европейски, български и местни нормативни актове, включително глави, точки и др. от където актовете може да се изтеглят свободно.

3. Ако един закон или нормативен акт указва „стандарт“, който трябва да се спазва, то този стандарт трябва ли да бъде обществено достъпен, безплатен и всеки да може да го изтегли от Мрежата свободно и изцяло, съгласно действащото европейско, българско и местно законодателство и нормативна уредба? Моля да предоставите връзки към страници в Мрежата до законните европейски, български и местни нормативни актове, включително глави, точки и др. от където актовете може да се изтеглят свободно.

4. Кои „думи“ се включват в смисълът на израза „български език“ от Административнопроцесуален кодекс, „Чл. 14. (1) Производствата по този кодекс се водят на български език“, съгласно действащото европейско, българско и местно законодателство и нормативна уредба? Моля да предоставите връзки към страници в Мрежата до законните европейски, български и местни нормативни актове, включително глави, точки и др. от където актовете може да се изтеглят свободно.

5. Какъв е достъпът на българският народ до „думите по точка 4“?

6. БЕРОН[4] съдържа ли „думите по точка 4“?

7. На всяка страница в БЕРОН има знак за авторско право (ЗАПСП, ДР § 1. (1)): „© 2024 • МОН, ИБЕ към БАН“. Кой е собственик на „думите в БЕРОН“? Те собственост ли са на Министерство на образованието и науката, или собственост на Министерски съвет, или собственост на Република България, или държавна собственост, или национална собственост? Ако последното е вярно, с кой нормативен акт е уредена собствеността, държавната собственост или национализацията? Моля да предоставите връзки към страници в Мрежата до законните европейски, български и местни нормативни актове, включително глави, точки и др. от където актовете може да се изтеглят свободно.

8. В кои съдилища, в какъв срок, по кои европейски и български нормативни актове, кои глави, точки и др. може да се обжалва бъдещото решение, включително и мълчалив отказ, по това заявление за достъп до обществена информация на Платформата за достъп до обществена информация по Закона за достъп до обществена информация?

1: Заявление за достъп до обществена информация рег. №: 1724795022-28.08.2024

https://pitay.government.bg/application/11486/view

2: Заявление за достъп до обществена информация рег. №: 1730758270-05.11.2024

https://pitay.government.bg/application/12062/view

3: https://pitay.government.bg/help-section/help-appeal

4: https://beron.mon.bg/beron

16

Дата Процес
23.11.2024 02:55 Подаване на заявление
23.11.2024 03:30 Изпратено към деловодна система