Заявление от Физическо лице до Министерство на културата от 30.01.2025
Рег. №:
1738226062-30.01.2025 | Министерство на културата | Частично одобрено |
Дата на подаване: 30.01.2025 |
Срок:13.02.2025
До Министър Мариян Бачев Министерство на културата Имейл: delovodstvo@mc.government.bg
Относно: Заявление за достъп до обществена информация и искане за отнемане на наградата „Будител на годината“ на Гергана Михайлова от град Пазарджик
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БАЧЕВ,
Когато човек преживее неописуемото страдание от загубата на свое дете, всяко ново преживяване на несправедливост само увеличава болката. На 29 септември 2023 г. загубих сина си, Ангел Здравков, който беше убит от Никола Райчев. За мен, като майка, това е най-голямата трагедия, която човек може да преживее.
Пиша Ви това писмо, защото служебният министър Найден Тодоров награди майката на този убиец. Гергана Михайлова, заместник-директор на Регионален исторически музей – Пазарджик, е била удостоена с награда от Министерството на културата. Служебният министър на културата Найден Тодоров връчва традиционните годишни награди „Златен век“ по случай 1 ноември – Ден на народните будители. На официална церемония, състояла се на 31 октомври 2024 г. в галерия „Средец“, престижните отличия на Министерството на културата получават представители от различни области на науката и изкуствата за техния принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 1 ноември – Ден на народните будители. За съжаление, с грамота за принос към българската култура и по повод 1 ноември, Ден на народните будители, е отличена и Гергана Михайлова – заместник-директор в Регионален исторически музей – Пазарджик.
Това е не само несправедливо и нечовешко – това е удар върху морала на нашето общество. Как може човек, който не е възпитал добре своето дете и то е станало убиец, да бъде възприеман като пример, като символ на добродетелност? Как може някой, чиито действия са довели до трагедия в живота на невинни хора, да бъде наречен „будител“? Това не само ме наранява лично, но е и обида за всички майки, които сме претърпели болката от загубата на дете.
Министерството на културата трябва да е символ на морал и почтеност, а не на безразличие. Награждаването на Гергана Михайлова поставя под въпрос самите критерии и принципи, на които се основават решенията на Министерството. Трябва ли наистина обществото да приема като „будител“ човек, свързан с трагедия и болка? Трябва ли да се награждават хора, които не само че не са пример, но и могат да предизвикат още повече страдание?
Въз основа на това, подавам следното заявление за достъп до обществена информация, като изисквам:
Копие от всички документи, свързани с процеса на награждаване на Гергана Михайлова с наградата „Будител на годината“, включително какви са били основните критерии за нейното номиниране и награждаване.
Информация за това как Министерството на културата се уверява, че номинираните и наградените лица не са в конфликт на интереси или свързани с действия, които нанасят морални щети на обществото.
Документация относно вътрешните правила и критерии за награждаване, включително как се разглеждат моралните качества и обществени реакции при оценяването на кандидати за награди.
Също така, бих искала да отбележа, че от Министерството на културата получих информация, че Гергана Михайлова е номинирана от Сдружение „Български музеи“, на което председател е Борис Хаджийски, директор на Регионален исторически музей в Пазарджик, в което тя работи като заместник -директор. Въз основа на това и с оглед на моралната стойност на подобни награди, моля да разгледате дали този процес е в съответствие с етичните стандарти, които Министерството трябва да представлява.
Освен това, изразявам категорично настояване за следните действия:
Незабавна проверка на обосноваността и моралността на наградата, присъдена на Гергана Михайлова, и отнемането й, тъй като явно има нарушения и конфликт на интереси.
Преразглеждане на политиката на Министерството относно наградите и номинациите, така че те да отразяват истинските будители на нашето общество – хора, които с действията си вдъхновяват и се грижат за доброто на нацията, а не хора, свързани с трагедии и морални компромиси.
Изграждане на система с ясни, морални и етични критерии за награждаване, която да показва нова политика за нулева толерантност към всякакви случаи на неправомерни номинации и награди.
Господин министър, като майка, която носи болката от загубата на своето дете, моля Ви да проявите чувствителност и отговорност. Наградата „Будител на годината“ не трябва да бъде символ на болка и несправедливост. Тя трябва да бъде награда за хора, които с действията си изграждат бъдещето на България, а не за тези, които подхранват обществените злини.
Това не е просто искане за отнемане на една награда. Това е молба за нов морал в политиката, който да защитава правото на всяко дете, на всяка майка, да живее в общество, в което справедливостта и човечността не са само думи, а реалност.
Служебният министър Найден Тодоров е допуснал грешка с награждаването на Гергана Михайлова, но тази грешка е поправима. За огромно мое съжаление, не може да бъде поправено стореното от сина ѝ, Никола Райчев, който завинаги ме лиши от моето момче – Ангел. Вие можете да направите така, че подобни грешки като тази с награждаването на Гергана Михайлова да не се допускат в бъдеще. Можете да изпратите ясен сигнал, че институциите не са безразлични към болката на хората. Във Ваши ръце е решението да покажете, че Министерството на културата не е институция, която безразсъдно раздава почести, а институция, която осъзнава значението на морала и обществената отговорност.
Г-н Бачев, днес Вие имате възможността да покажете, че моралът и справедливостта имат значение. Надявам се, че в Министерството на културата вече ще има по-строги и ясни критерии за това кого награждава.
Очаквам Вашите действия. Не просто като министър, а като човек.
P.S. Настоявам това писмо да стигне до Вас лично и отговорът да дойде именно от Вас, а не от чиновник в администрацията. Това не е просто формално заявление – това е въпрос на морал, който не може да бъде отхвърлен с безличен бюрократичен отговор.
С уважение,
Михаела Ангелова Здравкова Адрес за кореспонденция: гр. Пазарджик, бул. „Мария Луиза“ № 46, ет. 1, ап. 3 Електронен адрес: mihaelazdravkova@abv.bg
Решение
Дата: 12.02.2025
С оглед на така подаденото заявление от фактическа и правна страна се установи следното:
Така подаденото заявление за достъп до обществена информация е поредно от страна на г-жа Михаела Здравкова, като същото касае конкретен въпрос, по който от Министерството на културата нееднократно е предоставена информация. С решение № 97-00-127/11.12.2024 г., уведомление № 97-00-127/17.12.2024 г. и с Решение № 97-00-127/31.01.2025 г. на заявителката е отговорено изчерпателно относно ролята на Министерството на културата в процеса на награждаване на г-жа Гергана Михайлова, както и с последното решение на лицето е предоставен достъп до извлечения от документи и информация, съхранявани в МК. Отделно сме посочили и позицията на МК относно насилието като цяло, както и сме уведомили заявителката с наше Решение № 97-00-127/31.01.2025 г. за следното:
„С предишното наше решение вече сме уведомили заявителя, че Министерството на културата осъжда всяко действие, при което насилствено е отнет човешки живот. Следва да бъде отбелязано, че при разглеждане на предложението за награждаване на лицето, служителите на Министерството на културата, пряко ангажирани с процеса по награждаване, членовете на обществено-експертния съвет и министърът на културата не са били запознати със случая и въпросът не е коментиран нито от нормативна, нито от морална гледна точка. При назначаване на служител в културна институция се преценяват единствено неговите професионални качества и се изискват съответните документи, доказващи изпълнението на изискванията за заемане на длъжността.
Отделно от това следва да се отбележи, че съгласно чл. 35, ал. 1 от НК наказателната отговорност е лична, което е основание да се счита, че награденото лице не носи отговорност за извършено престъпление от трето лице и действията по неговото награждаване не е свързано по никакъв начин с престъплението, визирано от заявителя в Заявление с вх. № 97-00-127/03.01.2025 и вх. № 97-00-127//06.01.2025 г. Също така следва да се отбележи, че съгласно чл. 5 от ЗДОИ осъществяването на правото на достъп до обществена информация не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на други лица.“
С оглед гореизложеното и на основание чл. 28, ал. 2, чл. 37, ал.1, т. 3 от Закона за достъп до обществена информация,
Р Е Ш И Х:
1. Предоставям достъп до исканата със заявление вх. № 97-00-15/30.01.2025 г. обществена информация, както следва:
По въпрос 2: Информация за това как Министерството на културата се уверява, че номинираните и наградените лица не са в конфликт на интереси или свързани с действия, които нанасят морални щети на обществото.
Критериите, условията и редът за награждаване на български творци и дейци на българската култура от министъра на културата са определени в Наредба № 2 от 11.04.2007 г. за награждаването на български културни дейци за постигнати високи творчески резултати или принос в развитието и популяризирането на културата. Съгласно чл. 6 и 7 от Наредбата, постъпилите предложения се разглеждат на заседание на съответния обществено-експертен съвет към министъра на културата, създаден за определеното културно направление съгласно чл. 16 от Закона за закрила и развитие на културата. Обществено-експертният съвет обсъжда мотивите и номинира лицата, които предлага за награждаване. Министърът на културата с мотивирана заповед присъжда съответната награда. По отношение на конкретната номинация, предложението на Сдружение „Български музеи“ е разгледано на заседание на Обществено-експертния съвет, направление „Материално културно наследство“ и одобрено със Заповед на министъра на културата. Критериите, съгласно които са разгледани всички номинации са определените в чл. 2 от Наредбата. В горецитираната Наредба няма нормативно изискване за извършване на проверка за наличие на конфликт на интереси.
2. На основание чл. 37, ал. 1, т. 3 от ЗДОИ, отказвам да предоставя достъп до исканата по въпрос 1 и 3 от заявление вх. № 97-00-15/30.01.2025 г. обществена информация, както следва:
По въпрос 1: Копие от всички документи, свързани с процеса на награждаване на Гергана Михайлова с наградата „Будител на годината“, включително какви са били основните критерии за нейното номиниране и награждаване.
По въпрос 3: Документация относно вътрешните правила и критерии за награждаване, включително как се разглеждат моралните качества и обществени реакции при оценяването на кандидати за награди,
Мотивите за отказа за предоставяне на исканата по-горе информация са следните:
Исканата обществена информация е предоставена на заявителя през предходните 6 месеца, с Решение № 97-00-127/11.12.2024 г. и с Решение № 97-00-127/31.01.2025 г., с оглед на което за Министерството на културата не е налице основание да представи исканата информация с настоящото решение.
3. Относно допълнително отправените искания, а именно:
„1. Незабавна проверка на обосноваността и моралността на наградата, присъдена на Гергана Михайлова, и отнемането й, тъй като явно има нарушения и конфликт на интереси.
2. Преразглеждане на политиката на Министерството относно наградите и номинациите, така че те да отразяват истинските будители на нашето общество – хора, които с действията си вдъхновяват и се грижат за доброто на нацията, а не хора, свързани с трагедии и морални компромиси.
3. Изграждане на система с ясни, морални и етични критерии за награждаване, която да показва нова политика за нулева толерантност към всякакви случаи на неправомерни номинации и награди.“,
Ви уведомяваме, че съгласно чл. 2, ал.3 от ЗДОИ информация от обществения сектор е всяка информация, обективирана върху материален носител, включително съхранена като документ, звукозапис или видеозапис, и събрана или създадена от организация от обществения сектор, като отправените искания нямат характер на обществена информация, а на предложение за предприемане на конкретни действия, които не са предмет на Закона за достъп до обществена информация.
В допълнение следва да бъде отбелязано, че в Наредба № 2 от 11.04.2007 г. за награждаването на български културни дейци за постигнати високи творчески резултати или принос в развитието и популяризирането на културата не се предвижда процедура за преразглеждане и отнемане на вече присъдена награда.
4. На основание чл. 39 от ЗДОИ Решението ще бъде изпратено с писмо с обратна разписка на адреса на заявителя: гр. Пазарджик, п. к. 4400,бул. "Мария Луиза" №46, ет.1,ап.3.
Настоящото Решение подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, в 14-дневен срок от съобщаването му, пред Административен съд – Пазарджик.
С уважение,
ТОДОР КЕРАНОВ
91
Дата | Процес |
---|---|
30.01.2025 10:34 | Подаване на заявление |
30.01.2025 10:45 | Изпратено към деловодна система |
30.01.2025 13:01 | Потвърждение от деловодна система |
12.02.2025 12:48 | Крайно решение (Частично одобрено) |