Заявление от Физическо лице до Национален център за информация и документация от 17.03.2025
Рег. №:
1742201814-17.03.2025 | Национален център за информация и документация | Неодобрено |
Дата на подаване: 17.03.2025 |
Срок:31.03.2025
На основание Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) моля да ми бъде предоставена информация относно валидността и реда за използване на електронните удостоверения „Апостил“, издавани от държави – страни по Хагската конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове.
В частност, моля за информация по следните въпроси:
- Явява ли се електронният апостил, удостоверен чрез проверка на QR код, достатъчен за целите на административното производство в България?
- В случай че апостилът е в електронен формат, следва ли съответният документ да бъде подаван в електронен вид към органите на държавната администрация, или е необходимо разпечатване на документа заедно с електронните изображения на оригинала?
- Необходимо ли е представянето на оригиналите на документи, върху които поради естеството на процеса липсва физически поставен апостил?
- Република Бангладеш издава електронни апостили в подготовка за пълноправното си присъединяване към Хагската конвенция на 29.03.2025 г. Валиден ли е този електронен апостил в България?
- В случай че електронният апостил, издаден от Република Бангладеш преди 29.03.2025 г., не е валиден, при какви условия би могъл да стане такъв?
- След официалното присъединяване на Република Бангладеш към Хагската конвенция, ще бъдат ли признати апостилите, издадени преди 29.03.2025 г.?
- Ще бъдат ли електронните апостили, издадени след 29.03.2025 г., допустими за подаване в електронен вид към регионалните управления на образованието (РУО) и университетите в България?
- Ако тези електронни апостили са валидни за използване, необходимо ли би било представянето на оригиналите на документи, които поради естеството на процеса на издаване нямат физически поставен апостил?
- В случай че представянето на оригиналите не е необходимо, има ли предвидени мерки за уведомяване на компетентните институции (РУО, НАЦИД, държавни университети) за това обстоятелство?
Моля да получа отговор в предвидения от закона срок.
Прилагам примерен документ на зпостил издаден от Република Бангладеш пред 29.01.2024
С уважение,Благовест Пенчев Байрактаров
Решение
Дата: 21.03.2025
Във връзка с подадено чрез Платформата за достъп до обществена информация Ваше заявление за достъп до обществена информация УРИ 1741522216-09.03.2025, препратено от Министерството на образованието и науката, относно валидността и реда за използване на електронни удостоверения „Апостил“, издавани от държави – страни по Хагската конвенция, на основание чл. 12, ал. 4 от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) Ви уведомявам, че валидността и реда за използване на електронни удостоверения „Апостил“ се урежда с Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, Ратифицирана със Закон за ратифициране на конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове и Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.
Във връзка със зададените въпроси в посоченото по-горе Ваше заявление, Ви уведомявам за следното:
Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) урежда обществените отношения, свързани с правото на достъп до обществена информация – официална или служебна, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти, независимо от вида на нейния материален носител. Изпълнителният директор на НАЦИД е задължен субект при предоставяне на достъп до официална и служебна обществена информация по смисъла на ЗДОИ, когато тази информация се създава или се съхранява в НАЦИД и отговаря на критериите, заложени в легалните дефиниции на видовете обществена информация в този закон.
Информацията, която искате да Ви бъде предоставена, не представлява обществена информация по смисъла на чл. 2, ал. 1, във връзка с чл. 10 и чл. 11 от ЗДОИ, като от нейното описание в зададените въпроси към МОН, препратени към НАЦИД, е видно, че по същество направеното от Вас искане за достъп до информация цели предоставяне на консултация относно валидността и реда за използване на електронни удостоверения „Апостил“, издавани от държави – страни по Хагската конвенция, във връзка с прилагането на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, Ратифицирана със Закон за ратифициране на конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове и Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, което е извън компетентността на НАЦИД и целите на ЗДОИ. Предоставянето на писмени консултации и становища по въпроси на правото е предмет на упражняване на адвокатската професия, съгласно разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от Закона за адвокатурата.
Въз основа на изложеното, ЗДОИ е неприложим за получаването на достъп до исканата от Вас информация съгласно нейното описание, обективирано в зададените въпроси към МОН, препратени към НАЦИД, по посоченото по-горе Ваше заявление УРИ 1741522216-09.03.2025.
В допълнение към горното Ви уведомявам, че издаването на електронни удостоверения „Апостил“ е административна услуга по смисъла на § 1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за администрацията и § 1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за електронното управление. Общите правила за организация на административното обслужване в администрацията, в т.ч. и за осигуряването на информация, се уреждат с Наредба за административното обслужване (Обн. ДВ. бр.78 от 26 Септември 2006 г.). Националният център за информация и документация предоставя услуги за издаване на удостоверение Apostille на образователни и удостоверителни документи, издадени от институциите в системата на предучилищното, училищното и професионалното образование и обучение, от висшите училища и научните организации, от Министерството на образованието и науката и неговите звена, като реда за подаване, използване и валидиране може да се видят на следния електронен адрес: https://apostille.bg/.
Въз основа на изложеното, подаденото заявление за достъп до обществена информация следва да се приеме за неоснователно на основание чл. 8, т. 1 от Закона за достъп до обществена информация във връзка с § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за администрацията.
В качеството си на орган, изпълняващ функциите на Национален информационен център за академично признаване и мобилност по смисъла на чл. IX.2 от Конвенцията за признаване на квалификациите, отнасящи се до висшето образование в Европейския регион (Лисабонска конвенция), НАЦИД при поискване информира български и чуждестранни институции и граждани за държавните изисквания за признаване на висше образование, придобито в чуждестранни висши училища, на основание чл. 18, т. 5 от НДИППВОЗПОЧВУ. В тази връзка, както и във връзка с осъществяваното административно обслужване, в рубриките „Административно обслужване“ и „Академично признаване“ на официалната интернет страница на НАЦИД на адрес: https://nacid.bg е публикувана подробна информация за дейността по признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища, в т.ч. компетентните органи по признаване, необходимите за осъществяването на процедурата документи и изискванията към тях.
28
Дата | Процес |
---|---|
17.03.2025 10:56 | Подаване на заявление |
17.03.2025 16:39 | Регистрирано в процес на обработка |
21.03.2025 13:11 | Крайно решение (Неодобрено - Информацията е класифициранаили друга защитена тайна) |