Заявление от Физическо лице до Министерство на електронното управление от 04.03.2025
Рег. №: 1742307185-18.03.2025 | Министерство на електронното управление | Одобрено | Дата на подаване: 04.03.2025 |
В заявлението е обективирано следното искане за предоставяне на достъп до обществена информация: „От юни 2023 г. до момента моля да ми бъде предоставена информация за всички проекти с европейско финансиране независимо от конкретния източник в които участва Министерство на електронното управление. Моля за всеки проект да ми бъде предоставена информация за целта на проекта, каква част от него изпълняват съответно министерството и Изпълнителна агенция Инфраструктура на електронното управление, размера на финансирането, има ли подизпълнители, кои са те и какви суми са или ще им бъдат заплатени?“
Решение
Дата: 18.03.2025
Предоставям пълен достъп до информация за проект, чиито с краен срок за изпълнение е до края на 2023 г. Проектът е с наименование „Надграждане на хоризонталните и централни системи на електронното управление във връзка с прилагане на Единния модел за заявяване, заплащане и предоставяне на електронни административни услуги“, изпълняван в Министерство на електронното управление, като правоприемник на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ):
Общата стойност на проекта е 7 577 005.95 лв.
Проектът осигурява подкрепа за развитие на хоризонтални и централни системи на електронно управление, с оглед реализиране на Единния модел за заявяване, плащане и предоставяне на електронни административни услуги (ЕАУ). Ключови хоризонтални системи на електронно управление за реализиране на Единния модел за заявяване, заплащане и предоставяне на ЕАУ (Единен модел) са:
- Портала на електронното управление (ПEУ);
- Система за еАвтентикация (еАвт);
- Система за управление на електронни форми (еФорми);
- Система за обмен на справочна и удостоверителна информация (RegiX);
- Система за електронно плащане (еПлащане);
- Система за електронно връчване (еВръчване);
По проекта няма подизпълнители по смисъла на Закона за обществените поръчки (ЗОП).
2. На основание чл. 37, ал. 1, т. 3 от ЗДОИ отказвам достъп до обществена информация за проект „Осигуряване на техническа помощ на Дирекция „Управление на програми и проекти“ – Междинно звено по Приоритет 2 на ПНИИДИТ за повишаване на административния ѝ капацитет“. Исканата обществена информация е предоставена на заявителя през предходните 6 месеца с решение № МЕУ-15875/18.09.2024 г.
3. Предоставям пълен достъп до информация за проект на Министерството на електронното управление, чрез Дирекция „Мрежова и информационна сигурност“ (ДМИС) в качеството ѝ на Национален координационен център. ДМИС е бенефициент на безвъзмездна финансова помощ за изпълнението на проект “Национален координационен център – България NCC-BG”, въз основа на Споразумение за финансиране: 101128086 – NCC-BG – DIGITAL-ECCC-2022-CYBER-03 от 01.10.2023 г.
Основната цел на този проект е подкрепа за изграждане на знания и иновационни дейности в областта на киберсигурността. NCC-BG ще допринесе за това чрез обединяване на заинтересовани страни от промишлеността, академичните среди, малки и средни предприятия и обществени организации и формиране на българската екосистема за киберсигурност. NCC-BG ще служи като национален информационен хъб за възможности за финансиране на знания за киберсигурност и иновации и изграждане на капацитет, подпомагане на сътрудничеството между публичния сектор, частния сектор и академичните среди в цяла Европа.
Общата стойност на проекта е 2 771 189.79 евро.
По проекта няма подизпълнители по смисъла на ЗОП.
4. Предоставям пълен достъп до информация по проект за прилагане на Директивата за Мрежова и информационна сигурност в сектора за производство, преработка и дистрибуция на храни в Румъния и България. Проект „Прилагане на Директивата за МИС в сектора за производство, преработка и дистрибуция на храни в Румъния и България“ (INFORB) от 01.09.2023 г.
Общата стойност на проекта е 1 105 598.90 евро.
Партньори по проекта са: Национална дирекция по киберсигурност на Румъния (водещ координатор); Министерството на електронното управление – България (партньор); CERTSIGN SA – Румъния (партньор); EXPERTWARE – Белгия – партньор.
Основни цели на проекта са:
- Да подпомогне икономическите субекти от хранителния сектор при идентифицирането и класифицирането им като съществени и важни субекти, съгласно Директивата за МИС 2, чрез разработване на методика и процедури.
- Да проведе обучения на мениджъри и служители по киберсигурност от предприятия в хранителния сектор относно прилагане на Директивата за МИС 2.
- Да разработи национална и трансгранична платформа за сътрудничество по директивата за МИС 2 между Румъния и България, която ще се използва при идентифицирането и класифицирането на субекти в хранителния сектор и ще служи за обмен на информация в реално време между съществените и важните субекти и между националните компетентни органи по прилагането на Директивата органи в България и Румъния.
- Да проведе проучване на нуждите на предприятията от хранителния сектор в България, да анализира резултатите и да разработи препоръки за подобряване на работата им.
По проекта не са провеждани обществени поръчки.
5. Предоставям пълен достъп до информация по проект „Създаване на трансгранични SOCs (Security Operations Centers)“, с акроним ATHENA. МЕУ е партньор по проекта за Създаване на трансгранични SOCs (Security Operations Centers) от 01.01.2024 г.
Общата му стойност е 5 188 729.60 евро.
Бенефициенти по проекта са:
⁃ DSA ARCHI PSIFIAKIS ASFALEIAS – Кипър (водещ координатор);
⁃ Министерство на цифровото управление – Гърция (бенефициент);
⁃ Министерството на електронното управление – България (бенефициент);
⁃ Министерство на вътрешните работи, сигурността, реформите и равенство – Малта (бенефициент).
Проектът има за цел да създаде платформата ATHENA (ЕuropeAn THreat intelligence, rEspoNse and prepAredness Platform – Европейска платформа за разузнаване, реагиране и готовност при заплахата), обхващаща националните органи за киберсигурност на Кипър, Гърция, България и Малта. По проекта ще се разработи трансграничен междуорганизационен и междуфункционален оперативен център за сътрудничество в областта на киберсигурността (SOC). Трансграничната платформа ATHENA ще предлага споделена ситуационна осведоменост с помощта на изкуствен интелект, разузнаване за киберзаплахи и анализи. Платформата ще подобри способностите на държави членки за прогнозиране, предотвратяване, откриване и реагиране срещу съществуващи и нови кибератаки.
По проекта е обявена обществена поръчка от Европейската комисия за изграждане на платформа за трансграничен SOC – ATHENA с три обособени позиции, по която към момента не са подписани договори за възлагане.
6. На основание чл. 37, ал. 1, т. 3 от ЗДОИ отказвам достъп до обществена информация за проект BG16RFPR002-2.005-0001-C01 „Изграждане на обучителен център като елемент от националната система за киберсигурност (CS 1)“ по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Исканата обществена информация е предоставена на заявителя през предходните 6 месеца с решение № МЕУ-15875/18.09.2024 г.
7. На основание чл. 37, ал. 1, т. 3 от ЗДОИ отказвам достъп до обществена информация за проект BG16RFPR002-2.010-0001 „Изграждане на стратегическа, организационна и техническа рамка за управление и за оперативна съвместимост на данните (d1)“, който се изпълнява по административен договор BG16RFPR002-2.010-0001-C01/24.07.2024 г. за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Приоритет 2 „Цифрова трансформация на публичния сектор“ на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. по процедура BG16RFPR002-2.010. Исканата обществена информация е предоставена на заявителя през предходните 6 месеца с решение № МЕУ-15875/18.09.2024 г.
8. Предоставям пълен достъп до информация по проект „Надграждане и развитие на Държавен хибриден частен облак за нуждите на електронното управление“. Бенефициент по проекта е МЕУ (като правоприемник на ДАЕУ) с партньори: Изпълнителна агенция „Инфраструктура на електронното управление“ (ИАИЕУ), Агенция по вписванията и Министерство на земеделието и храните. Проектът е договорен от ДАЕУ, в последствие е изпълняван от ИАИЕУ.
Общата стойност на проекта е 61 679 280 лв.
Надграждането на Държавния хибриден частен облак (ДХЧО) и увеличаването на неговия капацитет е част от изграждането на средата за електронно управление в България. ДХЧО е част от споделените ресурси и технологична основа и среда за разполагане и функциониране на голяма част от съществуващите и новоизграждащите се елементи на информационния слой на електронното управление.
По проекта има един подизпълнител – „СТЕМО“ ООД, на когото е изплатена сума в размер на 3 393 939.36 лв.
9. Предоставям пълен достъп до информация по проект “VELES Excellence Hub - Укрепване на регионалните постижения за интелигентно здравеопазване в Югоизточна Европа и повишаване на потенциала за иновации” (VELES Excellence Hub - Strengthening the South-East Europe Smart Health Regional Excellence and Boosting the Innovation Potential), проектно предложение № 101087483 по Програма „Хоризонт Европа ” дейност HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-04-01, изпълняван от 01.06.2023 г.
Целта на проекта е да повиши нивото на иновациите в Югоизточна Европа чрез създаване на устойчива местна иновационна екосистема, базирана на регионално пространство за здравни данни. Целта на VELES е да насърчи споделянето на здравни данни на регионално и национално ниво, да осигури подобрена клинична практика, да запази поверителността на данните на пациентите и да направи възможно интелигентното здравеопазване за гражданите чрез достъп до иновативни, киберсигурни и управлявани от данни цифрови здравни услуги.
Общата стойност на проекта е 4 750 000 евро, финансирана по 9-та рамкова програма на Европейската комисия за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ .
Частта за МЕУ е в размер на 97 500 евро.
Бенефициент по проекта е Международен консорциум. Координатор е Институтът „Големи данни в полза на интелигентно общество – GATE“ към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а Министерство на електронното управление е партньор по проекта.
В проекта МЕУ участва със собствена експертиза и няма външни изпълнители и подизпълнители.
10. Предоставям пълен достъп до информация по проект BG65ISNP001-6.007-0002-C01 „Изграждане на елементи от национална система за киберсигурност“, с партньор Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на Министерството на вътрешните работи (МВР), в изпълнение на сключен договор за безвъзмездна финансова помощ, финансиран със средства от по фонд „Вътрешна сигурност“ 2014-2020 г.
Общата стойност на проекта е 10 630 098.57 лв.
Проектът има за цел подпомагане създаването на ефективна система за киберсигурност и устойчивост и е насочен към изграждането на институционализирана единна система на отговорности, процеси и процедури за мониторинг на общото състояние на киберпространството, за взаимодействие и ефективно използване на техническия капацитет за превенция, координиран отговор и възстановяване от киберинциденти и за анализ на тенденциите и изграждане на способности за активно и ефикасно противодействие на киберзаплахите.
Проектът е договорен от ДАЕУ, в последствие е изпълняван от съвместен екип на МЕУ и ИАИЕУ.
По проекта няма подизпълнители по смисъла на ЗОП.
11. Предоставям пълен достъп до информация по проект BG65ISNP001-6.008-0001 „Изграждане на Център за мониторинг и реакция на киберинциденти в стратегически обекти“, финансиран от Националната програма на Република България за подпомагане от фонд „Вътрешна сигурност“ 2014-2020 г.
Общата стойност на проекта е 11 731 020.67 лв.
Основна цел е да се изгради Център за мониторинг и реакция на киберинциденти със значително увреждащо въздействие върху комуникационните и информационни системи на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Проектът е насочен към придобиване на специализирано оборудване и софтуер за центъра, инсталиране, интеграция и обучение на служителите.
Проектът е договорен от ДАЕУ, в последствие е изпълняван от съвместен екип на МЕУ и ИАИЕУ.
По проекта няма подизпълнители по смисъла на ЗОП.
29
Дата | Процес |
---|---|
18.03.2025 16:13 | Крайно решение (Одобрено) |