Заявление от Физическо лице до Министерство на културата от 27.03.2025

Рег. №: 1743149203-28.03.2025 | Министерство на културата | Одобрено | Дата на подаване: 27.03.2025 |

Физическо лице |

„ 1. Извършени проверки:

Извършвани ли са проверки от ГД ИОКН към МК на територията на обект „Късноантична сграда „Ирини“ от Филипопол за периода от 01.01.2020 г. до 01.03.2025 г.? Ако да, моля да уточните конкретните дати и правно основание за тези проверки.

2. Документация, свързана с проверки:

В случай на извършени проверки, моля да предоставите следните документи:

· Заповеди, на база които са осъществени проверките, включително правното основание за тях /разпоредби от ЗКН, ЗОС и други релевантни актове/.

· Заповеди за свикване на комисии, назначени за извършване на проверки, с посочване на техния състав и правомощия.

· Констативни протоколи, съставени по време на или след извършените проверки, включително детайлни описания на установените състояния и предписания.

· Предписания отправени към компетентните институции, отговорни за опазване на недвижимите културни ценности, включително срокове и предприети мерки за изпълнение.

3. Информация относно последващи действия:

Моля, ако има такива, да бъдат представени документи, които удостоверяват предприети последващи действия в резултат на констатациите и предписанията след проверките, включително отчети за изпълнение на предписанията.“

Решение


Дата: 28.03.2025

Р Е Ш И Х:

1. Предоставям пълен достъп до исканата обществена информация:

По т.1 и 2:

На обект: „Късноантична сграда Ирини“ от Филипопопол“ в границите на археологически обект „Перистилна сграда и улично кръстовище, ул. „Патриарх Евтимий“ и под бул. „Цар Борис III Обединител“, гр. Пловдив, са извършени следните проверки:

В края на 2023 г., във връзка с писмо от зам.-кмета по „Култура, археология, туризъм“ към Община Пловдив до ГД ИОКН е извършена проверка от служители на РИОКН с център Пловдив на ГД ИОКН при МК. Предвид, че „Късноантична сграда Ирини“ от Филипопопол“ представлява археологически обект, от комисия по чл. 160, ал. 3, по смисъла на чл. 73, ал. 4 от ЗКН.

Извършена е последваща проверка на 28.10.2024 г., на основание чл. 192, ал. 1 от ЗКН, на място и по документи, във връзка с писмо от директора на РАМ- Пловдив до ГД ИОКН и писмо от директора на ОИ „Старинен Пловдив“. Съставен констативен протокол, в който комисията прави заключения, че:

- Дейностите по ремонт и привеждане в експлоатация на съществуващата климатична инсталация, поставяне на допълнителни вентилатори на ниво мозайка и археологически структури, подмяна на осветителни крушки, общо почистване на сградата и брандиране на фасадата, пребоядисване на интериорните стени и монтиране на експозиционни табла, извършени преди отварянето на обекта за туристически посещения на 18 април 2024 г., не са съгласувани по реда на ЗКН, чл. 83, ал. 1, т. 1, б. а) и б. в). Директорът на ГД ИОКН е отправил искане към директора на ОИ „Старинен Пловдив“ за предоставяне на конкретна информация с цел изясняване на обстоятелствата във връзка с извършените ремонтни дейности. Към момента изисканата документация не е предоставена, съотв. проверката по документи, отнасяща се до извършването на ремонтни дейности в помещението, не е приключила.

- Околното пространство в подлез „Археологически“ извън експозиционната зала е в изключително неугледно състояние, несъответстващо на категорията на обекта.

- Съгласно предписанията за опазване на „Епископска базилика и късноантични мозайки на Филипопол, Римска провинция Тракия“, гр. Пловдив, обл. Пловдив, с класификация серийна недвижима културна ценност и категория „национално значение“, определени със заповед № РД9Р-1/ 16.01.2018 г. на министъра на културата, за „Късноантична сграда Ирини“ от Филипопол“ се изисква: да се провежда системен мониторинг на състоянието на АНКЦ в имота, както и всички бъдещи инвестиционни инициативи и дейности да се доказват с проектна документация, съгласувана според действащата нормативна уредба.

- Не е изготвен план за опазване и управление. Съгл. чл. 81, ал. 4 от ЗКН (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 62 от 2019 г., в сила от 06.08.2019 г.) Планове за опазване и управление се изготвят задължително за:

1. недвижимите културни ценности, включени в Индикативната листа за културното и природното наследство на Република България;

2. груповите недвижими културни ценности с национално значение;

- Съгл. чл. 12, ал. 6 от ЗКН дейностите, свързани с опазване на недвижимите културни ценности по ал. 4, т. 1, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности се извършват в съответствие с изискванията на този закон от археологически или специализиран исторически музей със седалище на територията на съответната община, а в случай че няма такъв - от най-близкия регионален музей, като отношенията между музея и ведомството или общината се уреждат с договор. Към момента на проверката такъв договор с РАМ - Пловдив не е изготвен.

По отношение на искането за предоставяне на заповеди:

За изпълнение на служебните задължения във вр. с чл. 192, ал. 1 от ЗКН на инспекторите от ГД ИОКН, респ. РИОКН-Пловдив, не е необходимо издаването на изрична заповед.

По отношение на искането за предоставяне на констативни протоколи:

Съгласно константната съдебна практика задълженият субект по ЗДОИ не дължи представяне на документа, а на информацията в него, каквато по-горе е предоставена, тъй като протоколът от извършена проверка не подлежи на съобщаване, връчване или предоставяне на копие от същия на трето лице, чиито права и интереси не се засягат с него.

По т. 3

Със заявление от Общински институт „Старинен Пловдив“ е внесена за съгласуване по реда на чл. 84 от ЗКН - „План – програма за аварийна и последваща консервация и реставрация на подови мозайки от Късноантична сграда „Ирини“ (EIPHNH) от Филипопол – в границите на „Археологически комплекс – перистилна сграда и улично кръстовище, ул. „П. Евтимий“ и под бул. „Цар Борис III Обединител“, гр. Пловдив“, директорът на НИНКН се е произнесъл съгласно чл. 84, ал.7 от ЗКН.

На основание чл. 84, ал. 6 от ЗКН, заявителят е уведомен за установени непълноти и нередовности в документацията като са му дадени указания за тяхното отстраняване в 10-дневен срок.

РАМ – Пловдив е направил предложение до министъра на културата за разглеждане на постъпилата План-програма за обекта на заседание на „Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности“ /СЕСОНКЦ/.

Заседанието на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) е проведено онлайн на 05.03.2025 г. Излъчено е на живо в „YouTube“-канала на Министерство на културата, съгласно чл. 14, ал. 2 от Закона за културното наследство, където е достъпен и записът от него. Експертният съвет е предложил на министъра на културата да издаде положително становище относно „План – програма за аварийна и последваща консервация и реставрация на подови мозайки от Късноантична сграда „Ирини“ (EIPHNH) от Филипопол – в границите на „Археологически комплекс – перистилна сграда и улично кръстовище, ул. „П. Евтимий“ и под бул. „Цар Борис III Обединител“, гр. Пловдив“. Решението е прието, посочени са изисквания и препоръки, очаква се подписване на протокола от заседанието от членовете на съвета и одобряването му от министъра на културата, за да бъде приключена съгласувателната процедура по чл. 84 от ЗКН.

На основание чл. 34, ал. 3 от ЗДОИ Решението ще бъде изпратено на посочената от заявителката електронна поща – zornicamih@abv.bg

На основание чл. 15в, ал. 3, т. 2 от ЗДОИ и поради липса на изричен отказ от страна на заявителя Решението ще бъде публикувано в Платформата за достъп до обществена информация.

Настоящото Решение подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, в 14-дневен срок от съобщаването му, пред Административен съд – гр. Велико Търново.

21

Дата Процес
28.03.2025 10:06 Крайно решение (Одобрено)