Заявление от Физическо лице до Министерство на културата от 29.05.2025
Рег. №: 1749538354-10.06.2025 | Министерство на културата | Частично одобрено | Дата на подаване: 29.05.2025 |
по отношение на ремонта на мост над р. Росица в гр. Севлиево (пътно съоръжение при км 6+105 на път III-404 „/о.п.Севлиево-Велико Търново/-Богатово-Севлиево-Сенник-Градница-Бериево-граница Ловеч“), който е недвижима културна ценност.
Във връзка с получения от Агенция „Пътна инфраструктура“ отговор, заявителката отправя към Министерство на културата следите въпроси:
1. Какви допълнителни указания е дало Министерството на културата по отношение съхраняването и запазването на единичната културна ценнност?
2. Какви са мотивите на Министерството на културата за предписанието проектната документация във всички й етапи да се съгласува с ведомството?
3. Желая да получа копие от Обследване и Технически доклад, представени от проектанта в Министерството на културата, както и подробните данни за установените повреди по съоръжението, също предоставени в ръководеното от Вас ведомство от проектанта.
4. Желая също да получа копие от проектното предложение за ремонтно-възстановителни работи на съоръжението. Ако информацията е налична онлайн, желая да получа активен линк за достъп до нея.
Решение
Дата: 10.06.2025
1. По въпрос № 1 от заявлението:
Съгласно данните от съхранявания в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ - Национален публичен регистър на недвижимите културни ценности, обектът: „Мост над река Росица, гр. Севлиево, община Севлиево, област Габрово“ притежава статут на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност /декларирана със списък на НИПК от 1975 г., писмо на НИПК № 1981 от 03.04.1987 г./
Изискванията, поставени със съгласувателното становище на Министерство на културата, посочено в заявлението по ЗДОИ, са следните:
„- Проектът следва да се изготви от или под непосредственото ръководство на лица, вписани в регистъра по чл. 165 от ЗКН и в обхват и съдържание съгласно Наредба № 4 от 21 декември 2016 г. за обхвата и съдържанието на документации за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности.
- Проектната документация във всички следващи фази да бъде съгласувана с Министерство на културата съгласно чл. 84 и по реда на чл. 83 от ЗКН.
- Да се спази изискването от становище на Министерство на културата с изх. № 33-НН-514/08.12.2021 г.: „За възстановяване на автентичната настилка да бъдат използвани всички оригинални каменни блокове.“
Третото изискване е отменено с последваща заповед на министъра на културата, поради допусната очевидна фактическа грешка - тъй като посоченият номер на документ и изискване се отнасят до друг обект.
2. По въпрос № 2 от заявлението:
Проектната документация се съгласува с Министерство на културата, тъй като има нормативни изисквания за това, както следва:
Съгласно чл. 83, ал. 1, т. 1 от ЗКН инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на Закона за устройство на територията след съгласуване по реда на чл. 84, ал. 1 и 2, както следва:
1. в единични културни ценности и в техните граници:
а) програми, задания, визи за проектиране, инвестиционни проекти за: консервация, реставрация, адаптация, експониране, реконструкция по автентични данни, пристрояване, надстрояване, конструктивно укрепване, делба, промяна на предназначението, ремонти и преустройства, цветови фасадни решения, художествено осветление, паркоустройство и благоустройство;
б) (изм. и доп. - ДВ, бр. 52 от 2016 г.) визи за проектиране и инвестиционни проекти по част архитектура за ново основно и допълващо застрояване, а при наличие на археологически недвижими културни ценности - и проектите по част конструкции, както и проектите на транспортната и техническата инфраструктура, включително и за сградните отклонения за присъединяване към мрежите и съоръженията;
в) искания и документация за извършване на текущи и аварийни ремонти и укрепителни работи;
г) схеми и проекти за преместваеми обекти, включително за настилки, огради, чешми, улично осветление и други елементи на градското обзавеждане, рекламни, информационни и монументално-декоративни елементи, както и електрически и газификационни табла, външни климатични съоръжения, антени на мобилни оператори;“
Съгласно чл. 83, ал. 3 от ЗКН, въвеждането в експлоатация на строежи по ал. 1, т. 1, извън случаите по чл. 83а, ал. 2, се извършва след положително становище на министъра на културата или на оправомощени от него длъжностни лица, а екзекутивната документация по смисъла на Закона за устройство на територията се съгласува по реда на чл. 84, ал. 1 и 2 от ЗКН.
3. По въпроси № 3 и № 4 от заявлението:
Министерство на културата извършва съгласуване на проектна документация относно спазване на изискванията на Закона за културното наследство.
Всички документи, съставляващи проектна документация за даден строителен обект, изискуеми съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ), се изготвят от съответни специалисти с проектантска правоспособност, посочени в същия закон и в подзаконовите актове по прилагането му, и следва да се съхраняват при тях.
Изготвянето и съхраняването на изброените документи е извън правомощията на Министерство на културата.
66
Дата | Процес |
---|---|
10.06.2025 09:52 | Крайно решение (Частично одобрено) |