Заявление от Физическо лице до Министерство на правосъдието от 16.01.2024

Рег. №: 1705387809-16.01.2024 | Министерство на правосъдието | Одобрено | Дата на подаване: 16.01.2024 |

Физическо лице |

„1. Какви са случаите, които попадат в хипотеза на нормата на чл. 27 ЗБГ, а именно Гражданството на лице, лишено от българско гражданство, може да бъде възстановено ако основанието за лишаване е загубило своето значение? Какво означава основанието да е загубило своето значение?

2. Кои точно са основанията към сегашна дата, които са загубили своето значение?

3. Има ли допълнителна информация или документи, които се изискват при подаване на документите за възстановяване на българско гражданство на основание чл. 27 ЗБГ, освен тези посочени на сайта на МП - Министерство на правосъдието - Република България (government.bg)? Има ли изискване за владеене на български език?“

Решение


Дата: 16.01.2024

ПРЕДОСТАВЯ достъп на заявителя Ф. И. Г. до съществуващата информация, която вече е създадена, обработена и съхранявана от Министерството на правосъдието, както следва:

Съгласно чл. 27 от Закона за българското гражданство, гражданството на лице, лишено от българско гражданство, може да бъде възстановено, ако се установи, че не е имало основание за лишаване или ако основанието е загубило своето значение.

В тази връзка, следва да се отбележи, че в глава шеста от Закона за българското гражданство от 1968 г. /отм./ и по-конкретно в чл. 20, ал. 1 е посочена хипотезата, при която едно лице може да бъде лишено от българско гражданство, а именно: от българско гражданство може да бъде лишено лице, извършило тежко престъпление против Народната република България, с което увреди сигурността или интересите на страната. В този случай лишаването настъпва по силата на издаден указ на Държавния съвет на Народна република България.

В този смисъл, разпоредбата на чл. 27 от Закона за българско гражданство дава възможност на лицата, лишени от българско гражданство с указ на Държавния съвет на Народна република България, да възстановят своето гражданство. При кандидатстване за българско гражданство за тези лица не се изисква да владеят български език.

Необходимите документи, които трябва да бъдат представени в производството по възстановяване на българското гражданство на основание чл. 27 от Закона за българското гражданство са следните:

1. Молба по образец съгласно Приложение № 2 към Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за българското гражданство /Наредба № 1/.

Молбата се подава лично в Министерството на правосъдието или в дипломатическото или консулското представителство в чужбина и трябва да бъде написана на български език.

При подаването на молбата се провежда интервю по утвърден въпросник от министъра на правосъдието.

2. Препис от акт за раждане, издаден от съответния български компетентен орган, в който има отразяване на лишаването от българско гражданство (номер на указ и дата на издаване от Държавния съвет на НРБ).

3. Свидетелство за съдимост от страната, чийто гражданин е молителят. Ако той пребивава постоянно или дългосрочно в Република България или в трета държава, представя свидетелство за съдимост и от местните компетентни органи, като за свидетелство за съдимост, издадено от държава-членка на Европейския съюз за лице, гражданин на друга държава-членка, се изисква заверка по съответния ред (заверка с „Апостил“).

4. Документ от прокуратурата, че срещу молителя няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, ако лицето пребивава постоянно или дългосрочно в Република България.

5. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл.146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница.

6. Декларации по образец съгласно приложения № 4 и № 4а към Наредба № 1.

7. Официален документ, удостоверяващ промяната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена.

8. Автобиография.

9. Актуална фотоснимка паспортен формат – 1 брой.

10. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя.

11. Вносна бележка за платена държавна такса.

Разпоредбата на чл. 27 от Закона за българското гражданство не се прилага по отношение на лицата с отменена натурализация, както и за лица с прекратени преписки.

Степен на осигурения достъп до исканата обществена информация: Предоставя се пълен достъп до исканата обществена информация, която е създадена, обработена и съхранявана от Министерството на правосъдието.

Срок за осигуряване на достъп до обществената информация: Срокът за осигуряване на достъп до обществената информация е съгласно чл. 34, ал. 3 във връзка с чл. 35, ал. 3 ЗДОИ.

Място, където ще бъде предоставен достъп до исканата обществена информация: Достъпът до информация ще бъде предоставен по електронен път на посочения от заявителя адрес на електронна поща – ....com.

Форма, под която ще бъде предоставен достъп до исканата обществена информация: Достъпът до информацията ще бъде предоставен на заявителя в писмен вид и се съдържа в настоящото решение.

Разходи по предоставянето на достъп до исканата обществена информация: На основание чл. 35, ал. 3 ЗДОИ не се заплащат разходи по предоставянето на исканата информация.

Решението да се изпрати на посочения от заявителя адрес на електронна поща: ...com.

На основание чл. 40, ал. 1 ЗДОИ решението за предоставяне на достъп до обществена информация може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му на заявителя пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

346

Дата Процес
16.01.2024 08:50 Крайно решение (Одобрено)