Заявление от Физическо лице до Министерство на правосъдието от 13.03.2024

Рег. №: 1710315738-13.03.2024 | Министерство на правосъдието | Частично одобрено | Дата на подаване: 13.03.2024 |

Физическо лице |

Информация за общия брой на постановените съдебни решения през 2023 по дела срещу решения по ЗДОИ на ръководената от Вас администрация, която включва следните данни:

1. В колко случая съдът е отхвърлил жалбата?;

2. В колко случая съдът е уважил жалбата?;

3. В колко случая съдът частично е отхвърлил и частично е уважил жалбата?;

4. В колко случая съдът е присъдил разноски на администрацията и в какъв размер?

5. В колко случая съдът е присъдил разноски на жалбоподателя и в какъв размер?

6. Моля посочете номера, годината и съответния административен съд на делата, по които са постановени съдебни решения по ЗДОИ през 2023 г.

Решение


Дата: 13.03.2024

Обществените отношения, свързани с правото на достъп до обществена информация са уредени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Съгласно даденото легално определение в чл. 2, ал. 1 ЗДОИ „обществена информация” по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти. Задължените да предоставят информация по ЗДОИ субекти са посочени в чл. 3, ал. 1 и 2 от закона. Посочените субекти, в случаите, които попадат в обхвата на чл. 3 ЗДОИ, имат задължението да предоставят информация, която да е създадена в кръга на тяхната компетентност или да се съхранява от тях и да е налична. Обществената информация, която отговаря на първото изискване е два вида – официална и служебна. В разпоредбата на чл. 10 ЗДОИ е посочено, че официална е информацията, която се съдържа в актовете, издавани от държавните органи при осъществяване на техните правомощия. Служебната информация, според чл. 11 ЗДОИ е тази, която се събира, създава и съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и на техните администрации.

Съобразно посочената законова дефиниция, Министерството на правосъдието е задължен субект по смисъла на чл. 3, ал. 1 ЗДОИ като държавен орган.

По отношение на информацията, поискана по т. 1 – 5 от заявлението Ви следва да се вземе предвид, че за да е възможно съставянето на собствено мнение по смисъла на чл. 2, ал. 1 ЗДОИ, информацията трябва да е налична, т. е. актът, съдържащ официалната обществена информация, да е издаден, а служебната обществена информация вече да е събрана или създадена от задължения субект, при и по повод на неговата дейност. Предвид горното, исканата в т. 1-5 от разглежданото заявление информация, касаеща справка относно постановени съдебни решения по дела срещу решения по ЗДОИ, ограничени по определени критерии, не попада под хипотезата „съществуващ“ (наличен) документ, който е създаден в рамките на дейността на Министерството на правосъдието. Нормата на чл. 9 ЗДОИ, разграничаваща информацията на официална и служебна, дефинирани съответно в разпоредбите на чл. 10 и 11 ЗДОИ, дава възможност на гражданите и организациите да се запознават със съществуващата информация, която вече е създадена, обработена и се съхранява в административните органи, но не дава възможност под формата на искане за достъп до обществена информация гражданите и организациите да налагат на задължените лица по закона да обработват и създават статистическа или друга информация, която законът не изисква задължените лица да събират, обработват и съхраняват.

В случая за Министерството на правосъдието не е налице задължение да събира, обработва и съхранява исканата информация по т. 1-5 от заявлението. В съдебната практика, постановена по приложението на ЗДОИ се приема, че за да бъде предоставен достъп от задължения по чл. 3, ал. 1 ЗДОИ субект, информацията следва да е налична, а не да се създава под формата на статистическа справка. В Решение № 1382 от 28.01.2011 г. по адм. д. № 5938/2010 г. ВАС, Пето отделение, се посочва, че „задължението е за предоставяне на информация, която да е създадена в кръга на тяхната компетентност и да е налична”. Приема се още, че способът за предоставяне достъп до обществена информация е чрез предоставяне на вече създадена и съхранявана у органа обществена информация по смисъла на чл. 2, ал. 1 ЗДОИ, а не чрез предоставяне на отговори на зададени въпроси. (В същия смисъл: Решение № 9190 от 17.06.2019 г. на ВАС по адм. д. № 10496/2018 г., V о., Определение № 8886/26.09.2023 г. по адм. дело № 8917/2023 г. на ВАС, V o., Определение № 4953/10.05.2023 г. по адм. дело № 4080/2023 г. на ВАС, V o. и др.).

Независимо, че за Министерството на правосъдието не е налице задължение да събира, обработва и съхранява исканата информация по т. 1-5 от заявлението, Ви предоставяме следната информация:

1. В колко случая съдът е отхвърлил жалбата? – в два случая;

2. В колко случая съдът е уважил жалбата? – в два случая;

3. В колко случая частично е отхвърлил и уважил жалбата? – в един случай;

4. В колко случая съдът е присъдил разноски на администрацията и в какъв размер? – в един случай в общ размер на 100 лв.;

5. В колко случая съдът е присъдил разноски на жалбоподателя и в какъв размер? – в три случая в общ размер на 2030 лв.

За получаване на достъп до исканата информация по т. 6 от заявлението относно образувани съдебни производства с включени данни за административните дела е предвиден специален ред. Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал.1 ЗДОИ всеки гражданин на Република България има право на достъп до обществена информация, освен ако в друг закон е предвиден специален ред за търсене, получаване и разпространяване на такава информация. По силата на чл. 64 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) съдилищата са длъжни да публикуват актовете си незабавно след постановяването им на интернет страницата на съответния съд и по този начин всеки, който има интерес, може да се запознае с тях. В този смисъл е Решение № 2753 от 23.02.2011 г. на ВАС по адм. д. № 16135/2010 г., V отд. В цитираното решение се приема още, че не са налице законови изисквания за предоставяне на поисканата информация, тъй като същата не съставлява статистически данни, които органът е длъжен регулярно да обобщава и оповестява. Съдът е приел и че справките относно информация в съдебни производства се извършват при наличие на предпоставките на чл. 77, ал. 4 от Правилника за администрацията в съдилищата и, в случай че лицето, което не е страна по делото желае да се запознае с делото, то трябва да докаже законен интерес, какъвто в случая заявителят не твърди.

При така анализираната правна уредба на достъпа до информация относно съдебни производства следва да се приеме, че за поисканата от Вас информация по т. 6 от заявлението, законодателят изрично е предвидил обществена достъпност по реда и при условията на АПК и ЗСВ, поради което ЗДОИ е неприложим. В този смисъл е и Решение № 7059 от 13.06.2016 г. на ВАС по адм. д. № 4513/2015 г., V о.

96

Дата Процес
13.03.2024 09:42 Крайно решение (Частично одобрено)